Търсят се мотивирани учители, които да бъдат ментори на училищен отбор по роботика в петото юбилейно издание на програма „Роботика за България“.
Програмата подпомага учителите като осигурява специализирано обучение, онлайн подкрепа, оборудване за дейността на един отбор – комплект Lego с програмируем модул – Mindstorm educations 45544 и състезателно поле.
Подкрепяйки учителите да бъдат ментори на училищен отбор по роботика, програмата насърчава интереса на учениците към науката и технологиите и им предоставя възможност да работят в екип като истински изследователи.
Кой може да кандидатства?
Програмата е отворена за учители от цялата страна, бъдещи ментори на отбори. Задължително е един менторски екип да бъде съставен от двама учители, които да са преподаватели в едно и също училище. Могат да кандидатстват учители както от общински, така и от частни училища. Повече подробности в указанията за кандидатстване.
Защо да кандидатствате?
Програма „Роботика за България“ осигурява:
• обучения за менторите;
• онлайн подкрепа относно правилата на състезанието First Lego League, конструирането и програмирането на робот Lego Mindstrom, събирането и анализ на информацията за изследователските проекти;
• обучение за работа в екип и менторство;
• оборудване за дейността на един отбор – комплект Lego с програмируем модул Mindstorm educations 45544 и състезателно поле.
Как се кандидатства?
Кандидатстването става чрез изпращане на попълнени:
• Формуляр за кандидатстване - един за двамата кандидати;
• Декларация, съгласие за обработване на личните данни – от двамата кандидати за ментори и от директора на училището;
• декларация за съгласие, подписана от директора на съответното училище, в което ще бъде сформиран отборът;
• автобиография на кандидатите за ментори (Europass формат) на български език.
Попълнените документи за кандидатстване се изпращат на електронна поща: konkurs@frgi.bg в срок до 30 септември 2019 г.
За програмата:
До момента благодарение на програмата близо 150 учители от страната са обучени както в областта на роботиката, така и в придобиването на редица меки умения. Подкрепени са над 1000 ученика от 110 отбора в близо 80 училища в 77 села и градове в страната. Програмата популяризира роботиката в над 80 общности, достигайки до най-малко 200 000 души.
Разделени в училищни отбори по роботика, учениците конструират и програмират роботи, които изпълняват социално значими мисии. В рамките на инициативата учениците разработват научно-изследователски проекти, свързани с опазване на околната среда. Добавена стойност на инициативата са придобитите у децата умения за работа в екип. Инициативата стимулира интереса на учениците към науката и технологиите и предоставя възможност за учене чрез преживяване.
Програма „Роботика за България“ стартира през 2015 г. по идея и инициатива на SAP Labs България и се реализира в партньорство с Фондация „Работилница за граждански инициативи“. Още за програмата тук.